Líbí se Vám zde? Tak zase přijďte!

Když machři mají IQ tykve

4. srpna 2012 v 15:52 |  Občas čtu
Autorkou knihy je Věra Řeháčková.

Sedlářovi žijí na statku se dvěmi dcerami, Zuzkou(13) a Alicí (11). V hospodaření se jim ale moc nedaří a žijí tak trochu v bídě. Na statku mají pomocníka, kterého přezdívájí Váleček, to kvůli jeho postavě. Zuzka má na statku svého oblíbeného koně Horymíra, kterého má moc ráda. Jednou si nedaleko jejich statku postaví chatu jeden doktor se synem Arturem a budou tam jezdit na víkendy. Alici se jeden večer udělá velmi špatně a tak Zuzka zašla pro Arturova otce, který ji dal první pomoc a odvezli ji do nemocnice. U Alice zjistili tuberkulózu. Ale doktor chtěl nějakakou odměnu za to, že musel přijít tak pozdě večer aby se na Alici podíval. A protože Sedlářovi nemají moc peněz, tak se doktorův rozmazlený synáček rozhodl, že se chce naučit jezdit na koni Horymírovi. Představoval si to tak, že kůň bude jeho ale Zuzka se o něj dál bude starat. Když se Alice vrátí z léčení, tak už je o všem rozhodnuto. Sedlářovi se odstěhují do Brna. Tam bude mít Zuzka další velké problémy, především se školní šikanou. Kdo nemá značkové oblečení a nejlepší mobily tak není prostě ,,in". Na Zuzku toho bude ještě opravdu hodně ale k tomu už se dočtěte sami.

Na to, jak je knížka krátká tak obsahově je rozsáhlá. Děj je jednodušší ale dobře zpracovaný. U této knihy jsem se
nenudila. Kniha sice není podle skutečné události ale šikana na škole je bohužel běžná.


4.8.2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dara Dara | Web | 19. srpna 2012 v 14:47 | Reagovat

Pěkné, moc hezký blog.

2 fake watches fake watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:02 | Reagovat

Very inspirational post! Thank you!.
http://www.writewatches.com/

3 cheap long prom dresses cheap long prom dresses | E-mail | Web | 26. března 2013 v 4:57 | Reagovat
4 Ausangespigtug Ausangespigtug | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 21:21 | Reagovat

Four to five associated with this veggie juice has to be consumed weekly to obtain the desired result.  However, it is important to obtain the doctor's opinion first prior to taking these oral medications because these may have pessimistic effects around the body.

5 Albertfah Albertfah | E-mail | Web | 5. června 2018 v 10:14 | Reagovat

The prostate related is central to the a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient for the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most types of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect in the gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections received from other areas in the body. A patient may go through testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal from the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to create the causes of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some of the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations a week will help to prevent prostate cancer.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will heighten the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to adopt to be sure a proper prostate would be to go for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you ought to go for prostate examination at least 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama