Líbí se Vám zde? Tak zase přijďte!

Říjen 2012

Zvířata a lidé

31. října 2012 v 20:00 | Veronika H. |  Možná až moc přemýšlím
Nebýt zvířat, tak tady nejsme. Možná, že nebýt nás, tak by velké množství zvířat mohlo vyhynout. Ale první větou jsem si jistá, já jsem zastáncem toho, že člověk se postupně vyvíjel z opičky. Někteří jsou tomu i důkazem.Je to prokázané jak vzhledem, tak i chováním, je prokázené mnou a tyhle moudra o vzniku člověka si raději nechám pro sebe.

Já osobně si myslím, že zvířata to mají jednodušší. V podstatě nemají žádné povinnosti. Ráno nemusejí vstávat, aby mohli včas dojíd do školy/práce, nemusejí se učit a ani nemusejí jít brzo spát, aby byli ráno vůbec schopni vztanout.
Vstanou si kdy chtějí, pokud to jsou zvířata domací, tak dostanou najíst i napít a můžou jít opět spát nebo si třeba hrát. Napadá mě kůň, ten teda musí občas i pracovat, ale nemusí se potom učit.
Nejlepší to mají domácí mazlíčci. Třeba taková kočka. Život našemu kocourovi občas závidím. Ten nás každé ráno budí svým mňoukáním, dostane najíst a opět si mňouká. Potom musí samozřejmě něco vyvést. Nebo ty jeho hry. Nekupujte kočkám zbytečně drahé hračky. Našeho kocoura dokáže na celé dopoledne zabavit ustřihnutý rožek od mléka nebo obyčejná slupka od brambor.
Ovšem lituji zvířat, které jsou týrané. Nechápu, proč to ti lidi dělají. To už snad ani nejsou lidi. Nebudu je přirovnávat k nějakému zvířeti, protože nechci zvířata urazit. Těm lidem bych udělala to stejné.

Chtěli byste být nějakým zvířetem? Vkládám anketu. Já bych chtěla být našim kocourem a nebo ptákem. Mohla bych si létat a kdyby mě to už náhodou nebavilo, tak bych nabrala tu největší rychlost a zamířila rovnou do okna. Auu!


31.10.2012


Antická literatura

30. října 2012 v 15:29 | Veronika H.
-je to literatura starověkého řecka a říma
-období řeckých dějin se dělí:
a)PREHISTORICKÉ OBDOBÍ (12-9.stol.př.n.l.)
b)ARCHAICKÉ (8-6.stol.př.n.l.)
c)KLASICKÉ (6-4.stol.př.nalyse st.l.)
d)HELENISTICKÉ (3-1.stol.ura ektarchitpř.n.l.)
-řecké umění a architektura se staly základem pro celé další období dějin

HOMÉR
8-7.stol.př.n.l.
-archaické období
-legendární řecký básník
-víme toho o něm málo-asi byl slepý a byl potulným zpěvákem
-autorem dvou eposů
1.Ilias
2.Odysea
ILIAS
-popisuje 51 dnů ze závěru dobývání Tróje
-hlavní postavou je řecký bojovník Achyles
-mezi Achylesem a Agamemnonem dochází ke sporům, protože Agamemnon si přivlastnil Achylovu válečnou odměnu-krásnou dívku, Achyles se urazil a odmítá bojovat, pro Řeky je to pohroma, Trojané začali vyhrávat, proto se Achylův přítel Patroklos převlékl do Achylovy zbroje a vydával se za něj a šel bojovat s Trojany, Patroklos byl v boji zabit největším trojským bojovníkem Hektorem, až tato událost přiměla Achylea znovu bojovat, chtěl pomstít svého přítele, zahnal trojské vojsko zpět do města, Hektora zabil a jeho mrtvolu ještě dlouho mučili, tepre na žádost trojského krále Triana mu Achyles vydá tělo jeho syna Hektora, tím končí Iliada.
ODYSEA
Dlouhá výpravná báseň, navazuje na Iliadu. Popisuje jak se Odyseus a další bojovníci vracejí domů z Trojské války, cesta domů jim trvala deset let a po tu dobu zažívají nejrůznější dobrodružství.
-Odyseus byl Italský král, král Itkati, jeho žena byla Enelope a syn Telemachos

-oba eposy vznikly nejdříve ve 13.stol.př.n.l., nejpozději v 8.stol.př.nl.
-z eposů je vidět, že lidé a bohové žijí ve shodě a bohové zasahují do osudů
ŘECKÁ LYRIKA
-řekové znali několik druhů lyriky:
1.Elegická (elegie=žalozpěv)
-básně mají smutný charakter
2.Jambická
-ja satirická(ostrá, přímá kritika)
3.Melická
-příjemná, písňová forma

ŘECKÁ POEZIE
1.Monodická(mono=jedna)
-určena pro přednes jednomu člověku
2.Sborová
-určena pro přednes více lidem

SAPFÓ
(6.stol.př.n.l.)
-byla to žena, musela do vyhnanství, žila na ostrově Lesbos
-psala modlidby- Modlidba k Afroditě

ANAKREÓN
-jeho básně oslavovali lásku a radost ze života
-používal milostné a pijácké motivy
-anakreonská poezie (víno, ženy, zpěv)

EZOP
(6.stol.př.n.l.)
-psal bajky ve verších


30.10.2012
7.11.2012-aktualizováno

Jedno slovo

29. října 2012 v 15:56 | Veronika H. |  Téma týdne
Abych řekla pravdu, tak mě tady ty témata začínají dostávat. Ale tak je pondělí, po víkendu jsem plná ,,energie" a moje hlava má určitě spoustu nápadů. Stačí je jen najít a vykonat.

Jedno slovo, nejlepší je jednoslovná odpověď. Je to teda myšleno tak trochu v ironii. Já můžu odpovědět jednoslovně, protože mě to totiž nevadí, ale nemám ráda, když se namáhám s nějakou složitou otázkou a někdo mi řekne pouze ,,Ano" nebo ,,Ne". Taky znám takové složité případy, kde teda já vykonávám svou složitou otázku a dotyčný odpoví například ,,Ne", což teda potom nedává smysl, protože je nutno k tomu něco doplnit. A já mám občas problém s tím, že mi pár věcí dojde až později.
Takže touto cestou všechny prosím, aby na mě mluvili srozumitelně a tak, abych to pochopila. Při psaní předchozí věty jsem se musela trochu smát, protože mamka mi vždycky říká, že mi nejde rozumět, ale zajímavé, že s každým jiným se domluvím. Něco na tom asi bude.
Někdy mé vyjádřování probíhá taky takto ,,No to, však tamto, víš ne co myslím", ,,A jak tamten byl tam a udělal to, však víš". Mamka se mě zeptá ,, A kde to je?" Má odpověď ,,No tam". ,,A jak to mám udělat?" ,,Toš tak"... Miluju jednoslovné odpovědi..když je používám já samozřejmě.

No tak asi tak, snad můj článek nezněl moc sobecky. Já jsem totiž hrozně ochotný a hodný člověk. A pokud jste z Čech, tak se moc nedivte mému výrazu ,,Toš".. Ale toš jsem z Moravy tak co!


29.10.2012

Uvítání

28. října 2012 v 17:22 | Veronika H. |  Možná až moc přemýšlím
Vítám Vás v nové rubrice s názvem, jak si můžete všimnout Výplody mé fantazie. Abychom si to ujasnili, o co tady půjde, tak vám to hned vysvětlím.
Tento blog je o knihách a tak trochu o mě samozřejmě, je to moje tvorba. A ke knihám patří čtení a tak podobně... Tak jsem se rozhodla pro založení této rubriky. Já si vždy vyberu nějaké téma, které mě napadne, mám celkem bujnou fantazii a jakýmkoli způsobem se k němu vyjádřím. Vy si mé vyjádření můžete přečíst, ohodnotit ho, vyjádřit svůj názor do komentářů a nebo mi nějaké téma můžete sami doporučit, v těch komentářích například.
Pár nápadů už mám, původně jsem měla v plánu, že je zrealizuji už dnes, ale jak to tak vidím, tak lenost vyhrála a já se asi odebere někam do kouta. Dneska mi tam asi bude nejlépe.


28.10.2012

Knihy a mé další zájmy

25. října 2012 v 20:26 | Veronika H. |  Možná až moc přemýšlím
Dlouho jsem přemýšlela, o čem bych mohla napsat nějaký článek. Nakonec jsem přišla na to, že napíšu něco, co se týká především mě. Mým největším zájmem jsou samozřejmě knížky a čtení ale není to to jediné, co mě baví. Já totiž taky hrozné ráda peču a vařím. Napadlo mě, že bych se mohla zkusit zamyslet, jak by se tyhle dva zájmy daly spojit.

Asi dávám větší přednost pečení, přijde mi to jednodušší a výsledkem je většinou něco sladkého. Ale snažím se i vařit. Za svůj nějvětší kulinářský úspěch považuji Sachr dort a také kynuté lívance. Já jsem totiž kynuté těsto dělala tehdy popvé a vykynulo! Měla jsem ohromnou radost.
Abych své dovednosti mohla rozvíjet, tak si pravidelně kupuji časopisy jako je Pošli recept, Chvilka v kuchyni, Vaření krok za krok, Pečené dobroty a Albert magazín-ten je ovšem zadarmo. A ze všech těchno časopisů si vypisuji ty nejzajímavější recepty do své ,,kuchařky,, a občas se i něco nového dozvím. Ale pokaždé je prohlížím tolikrát, že je mám přečtené i pozpátku.
A tímto jsme se dostali vlastně k první věci, která spojuje tyto mé dva zájmy. Já ráda čtu a recepty musím samozřejmě přečíst. Jak logické!
Asi už jsem líná dál přemýšlet, protože jsme asi došli k prví a zároveň i poslední věci, která spojuje mé dva zájmy. O článku Lenost si můžete přečíst v rubrice Téma týdne.

Pokud máte nějaké dotazy ať už ohledně knížek, vaření, pečení nebo nějaký dotaz ohledně mě, tak stačí napsat do komentářů a nebo mi poslat zprávů. Klidně vám mohu zaslat i nějaké recepty. Tak se mějte.


25.10.2012

Něco je špatně...

22. října 2012 v 16:27 | Veronika H.
Jo, to máte pravdu, že je něco špatně. Ono je toho špatně trošku víc než dost. Působí to pesimisticky? Jsem pesimista. Pro mě je poslední dobou všechno špatně.

Začala bych asi tím, že za všechno může škola. Jsem ráda, že mi dává vědomosti ale mohla by být trochu mírnější a brát na mě ohled. Já nejsem robot. Pořád se jenom učit a učit. A když něčemu nerozumím tak je to zase špatně. Nemám ráda, když se musím učit něco, čemu nerozumím a nebaví mě to. To je podle mě hodně špatné.
Ale taky tak trochu nechápu sebe, proč jdu na ekonomické lyceum, když nesnáším matiku a kdekoli je někde nějaké číslo tak už jdu raději dál. Asi se někde stala chyba a už je to špatně. Já jsem původně chtěla jít na pedagogiku ale to by místo toho neměli otevírat dvě třídy gymlu. Opravdu bravo!! A zase všechno špatně.

Nebudu už psát dál, protože by to bylo špatně. Teď teda zrovna nemyslím pravopisně ale obsahově. Nevím co dál psát a to je asi špatně. Možná, že bych věděla, kdybych teď neměla v hlavě to, že se musím učit do čtyř předmětů a jeden z toho je matika.


22.10.2012

Hamlet

22. října 2012 v 16:17 | Veronika H. |  Občas čtu
Autorem knihy je Wiliame Shakespeare.

Děj knihy se převážně odehrává na hradě v Dánsku, kde hlavním hrdinou je Hamlet. Hamletovi zemřel otec a ten se mu jednoho dne zjevil jako duch a řekl mu, kdo ho zabil. Byl to jeho bratr-Hamletův strýc Claudius, který si vzal Hamletovu matku a teď je králem.
Hamlet se mu chce pomstít a proto předstírá, že je šílený. Přijde mu vhod, když na hrad přijedou herci. Řekne jim, aby do své divadelní hry zapletly i děj toho, jak Claudius zabil Hamletova otce. Hamlet tak uviděl Claudiusovu reakci a vše se mu potvrdilo.
Claudius svého činu lituje a Hamlet se rozhodne, že vše poví své matce i to, že se mu zjevuje duch otce. Slyší ale, že někdo poslouchá za závěsem. Byl si skoro jist, že je to Claudius a tak do závěsu bodnul dýkou a dotyčného zabil. Jenže to byl Polonius, otec Ofelie, kterou Hamlet miluje.
Claudius pošle Hamleta do Anglie, se záminkou, že je nebezpečný a společně s dopisem, ve kterém je psáno, aby byl popraven. Hamlet ale dopis objeví a předělá jej tak, aby byli popraveni ti, co dopis přinesou, jeho bývalí spolužáci. Anglický král je opravdu nechal popravit.
Hamlet se vrací zpět do Dánská, zrovna když má Ofelie pohřeb, protože utonula. Oféliin bratr Laertes se chce za vraždu svého otce Polonia pomstít a spolční se s Claudiusem, který mu poradil, aby Hamleta vyzval na souboj. Laertes dostane meč namočený v jedu.
Vše dopadá tak, že Hamlet zabije Laerta ale sám je zraněn a umírá. Ale ještě předtím než zemře, stihne probodnout i Claudiuse. Hamletova matka vše viděla a vypila číši otráveného vína, které Claudius nastražil, ale pro Hamleta.

Knihu jsem četla do povinné četby. Nemusela jsem se k tomu ani nějak nutit, protože má pouze 150 stránek. Je to první knížka, kterou jsem četla jako divadelní hru. Ze začátku jsem si na to musela zvyknout ale poté to bzlo v pořádku a knížka mě zaujala.


22.10.2012

Pocit z filmu Člověk bez osudu

20. října 2012 v 22:51 | Veronika H. |  Možná až moc přemýšlím
Sice tady píšu převážně o knihách ale Člověk bez osudu je kniha i film. Obsah knihy si přečtěte v rubrice Obsahy knih. Psala jsem tak také, že z filmu jsem viděla kousek, že mě baví a že se těžko soudí, čemu bych dala přednost.

Před chvílí jsem se na film dívala společně s mamkou. A opět jsem ho nedodívala celý. A už se na něj asi ani dívat nebudu. Když jsem psala, že mě film zatím baví tak to jsem ještě neviděla, jak se hlavní hrdina octl v koncentračním táboře.
Je hrozné se na to dívat. Nepatřím mezi silné povahy ale ani ne mezi ty nejslabší. Jenže tohle mi přišlo opravdu hrozné. Mamka tvrdí, že je to nejhorší film z prostředí koncentračního tábora, jaký kdy viděla.
Přišlo mi těch lidí hrozně líto, když jsem viděla, jak trpí. Samozřejmě, že o koncentračních táborech jsem už slyšela ale ve filmu jsem to viděla poprvé. Jsem ráda, že v dnešní době už takové tábory nejsou.

A z toho všeho plyne to, že v tomto případě dávám nakonec přednost knize. Kniha je sice totožná s filmem ale nepřijde mi až tolik živá a přece jenom když knihu čtu, tak mi přijte o trochu mírnější.


20.10.2012

Alkohol

15. října 2012 v 19:45 | Veronika H. |  Téma týdne
Myslím si, že tohle je téma, o kterém se dá hodně rozepsat, už kvůli nedávné aféře s metylalkoholem. Nechci zde ale psát zrovna o této aféře, protože všichni víte o co jde. Chvi psát o alkoholu obecně.

Zatím mi sice není 18 let, takže s alkoholem bych správně neměla mít nic společného. I přesto ale chci vyjádřit svůj názor a byla bych nerada, kdyby to někdo vzal tak, že si tady ,,chytračím" a přitom mi do toho nic není.
Nemyslím si, že jde přímo určit jestli je alkohol špatný a nebo dobrý-užitečný. Má své pro a proti. Já osobně se přikláním ke straně proti. Tím ale nechci říct, že budu abstinent.
Dále bych alkohol rozdělila na takové dvě skupiny. Do té první bych zařadila pivo a víno. Pivo je pivo, oblíbený nápoj čechů. Nemyslím si, že je to k vychloubání, ale kdo se ještě za celý svůj život nenapil piva. Pivo je dobré na trávení ale zase s mírou. Na to trávéní vám bohatě stačí sklenička. Nemusíte do sebe obracet sudy.
No a víno. Jížní Morava, vinice. Já teda opět nejsem žádný ,,vinař" já akorát vím, že víno je červené a bíle. A také, když se řekne Francie tak si lze představit víno. No ale nebudemem tady rozebírat barvy, značky a chuťě vína. To si někde najděte.
Pří této skupině bych se i dala na stranu pro.
Ale skupina druhá to podle mého názoru pževažuje na proti. Řadím zde tvrdý alkohol. Kdyby tento alkohol neexistoval tak by taky nemuselo dojít k hodně umrtí lidí, jak kvůli metanolu, který se v nich vyskytoval tak i proto, že někteří lidé to občas přehánějí a nevědí, kdy už mají dost.

Nechci psát téma moc dlouhé, protože by se to potom někomu nemuselo chtít číst. Je to takový můj stručný názor. Pokud máte názor stejný nebo jiný, tak se vyjádřete v komentářích.
Na závěr bych asi napsala jen: ,,Pijte s mírou".


15.10.2012

Probudím se včera

14. října 2012 v 18:04 | Veronika H. |  Občas čtu
Literární verze filmové komedie jejímž autorem je Lumír Holčák.

Čtyřicetiletému Petrovi vztahy se ženami moc nevychází. Na jednom třídním srazu si ale uvědomí, že nejvíce celou dobu na střední škole miloval Elišku. Kdyby tak mohl vrátil čas.
Od jednoho spolužáka se dozví, že firma jménem Timeway je začínající ale zabývá se návratem do minulosti. Petr tam zajde a nechá se přenést zpět do roku 1989, kdy mu bylo 17 let, aby mohl vše napravit. Zůstat v minulosti však může pouze měsíc a za měsíc o půlnoci musí být zpátky v posteli, aby se jeho návrat podařil.
Celý měsíc se snaží usilovně Elišku získat. Podaří se mu to. Zamilují se do sebe. Nastane ale Petrův poslední den a rozhodne se, že i když nechce tak se s Eliškou rozejde.
Návrat zpět do současnosti se podařil a Petr se rozhodne, že Elišku vypátrá. Jel za ní do Krkonoš do veterinární ordinace, kde pracovala. Nebyla moc nadšená, že Petra vidí a tak zase odjel.
Petr se opět rozhodl, že se vrátí do minulosti ale pouze na jeden den, aby Elišce mohl vše vysvětlit. Řekl ji pravdu o jeho cestování v čase a usmířili se.
Již po druhém a posledním návratu do současnosti, byl Petrův život takový, jaký si ho vždy představoval. S Eliškou a dětmi.

Snad nevadí, že jsem napsala, jak příběh skončí, prostě mi to nedalo. Knihu sem přečetla do dvou dnů. Čte se velice dobře. Jako první jsem byla v kině na filmu a poté když jsem viděla i knihu tak jsem ji jednoduše musela mít. Film a knihu hodnotím na stejné úrovni. A s chutí bych se opět podívala jak na film tak i na knihu(tu bych si zamozřejmě přečetla).

Hlášky, které mě pobavily:

,,Tak to pojď probrat," vybídl jsem ji. ,,Co ti vadí? Kytky zalejvám, sex klape..."
,,No jasně," zahuhlala, ,,to je to první, co tě napadne."
,,Divný, že jo? Přitom já na kytky moc nejsem, " zkusil jsem zažertovat.

Když se Petr vrátil do současno podruhé a vše bylo podle jeho představ.

Žena se otočila. Byla to Eliška! Klidně odpověděla: ,,Ahoj."
Nevěřil jsem vlastním očím. Co tady dělá? Přišel jsem k ní a zblízka si ji prohlížel. Nevěřícně jsem se zeptal: ,,Eliška?"
Eliška na mě nechápavě pohlédla. Domnívala se, že jde o vtip,a tak ve stejném duchu zažertovala:
,,Petr?"

Hlášek je samozřejmě více ale nepatuju si je tak úplně přesně a v knize už je nemůžu najít. Tyhle dvě byly na začátku a na konci.


14.10.2012